Wycieczka do Auschwitz
Wycieczka klas ósmych
„Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”
17 marca 2025 roku klasy uczniowie klas ósmych wraz z dyrekcją i nauczycielami pojechali na wycieczkę do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Obóz ten był największym ze wszystkich hitlerowskich obozów zagłady, gdzie śmierć poniosło ok. 1,4 mln ludzi różnej narodowości. Wędrówka w miejscu pamięci rozpoczęła się od przejścia przez bramę ze zwodniczym napisem „Arbeit macht frei” – „Praca czyni wolnym”. Brama i widniejący nad nią napis jest rozpoznawalny na całym świecie i przypomina wszystkim o masowym ludobójstwie, jakiego Niemcy dokonali w czasie II wojny światowej. Za bramą uczniowie zobaczyli plac apelowy, na którym codziennie odbywało się skrupulatne liczenie więźniów – żywych i martwych. Następnie w budynkach obozowych, w których przygotowane są wystawy tematyczne, uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało życie obozowe. Ponadto widnieją tam setki zdjęć więźniów oraz zebrane w gablotach ich przedmioty osobiste – walizki, okulary, buty, czy garnki. W trakcie zwiedzania przewodnik opowiedział między innymi o okrutnych eksperymentach na bliźniakach przeprowadzanych przez doktora Mengele. Pokazano nam również pomieszczenie w którym spalane były zwłoki.
Uczniowie przeszli przez miejsca kar specjalnych czyli przez cele głodowe, ciemnicę oraz przez pomieszczenie gdzie gazowano ludzi. W sposób szczególny przewodnik wskazał celę głodową, w której przez 16 dni przebywał św. Maksymilian Kolbe, zanim został uśmiercony zastrzykiem z fenolu.
Jednym z ostatnim miejsc, gdzie oddaliśmy cześć więźniom zapalając znicz pamięci, była Ściana Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)” zakończyło się w komorze gazowej.
Następnie udaliśmy się do Auschwitz II – Birkenau, obozu w Brzezince oddalonego o kilka kilometrów od Oświęcimia. W tym miejscu uczniowie widzieli rampę obozową, na której przyjmowano transporty z więźniami, pomnik poświęcony pamięci ofiar oraz ruiny krematoriów, które zostały wysadzone w trakcie likwidacji obozu.